Digitalna pismenost – šta je to?
Digitalna pismenost odnosi se na sposobnost razumijevanja i korištenja informacija koje dobijajju putem digitalnih tehnologija, kao što su računari, telefoni i internet. To je ključna vještina za djecu svih uzrasta u današnjem svijetu.
Digitalna pismenost je sposobnost pristupa, upravljanja, razumijevanja, integracije, komunikacije, procjene i stvaranja informacija putem digitalnih tehnologija na siguran i odgovarajući način za zapošljavanje, pristojne poslove i poduzetništvo. Uključuje kompetencije koje se različito nazivaju: računalna pismenost, ICT pismenost, informacijska pismenost i medijska pismenost.
Ova vrsta pismenosti uključuje više od pukog znanja o tome kako upravljati uređajem. Radi se i o razumijevanju korištenja digitalnih alata u izvršavanju svakodnevnih zadataka.
Koje su osnovne vještine digitalne pismenosti za djecu?
Korištenje digitalnih medija
Djeca trebaju naučiti kako iskoristiti internetske videozapise i podcaste kao izvore učenja i zabave. Takođe, trebali bi naučiti kako ostati sigurni na mreži izbjegavanjem zlonamjernih web stranica, poveznica ili preuzimanja i biti svjesni zakona o autorskim pravima kada koriste fotografije, muziku ili druge medije.
Škola programiranjaO školi programiranja smo već pisali, a osnovne računarske vještine odlična su osnova za mnoga STEM područja.
Kucanje sa svih 10 prstiju: djeca bi trebala naučiti kako kucati na tastaturi sa svih 10 prstiju. Sigurnost na internetu: djeca moraju naučiti kako ostati bezbjedna na internetu štiteći svoje lične podatke, izbjegavajući internetsko zlostavljanje i shvaćajući rizike povezane s internetskim interakcijama.
Svijest o društvenim medijima: djeca moraju razumjeti potencijalne rizike i dobrobiti korištenja društvenih medija, te savladati njihovo odgovorno korištenje..
Osnovne računarske vještine: djeca moraju znati koristiti osnovne aplikacije kao što su programi za obradu teksta, slika, videa, tablica i prezentacija.
Online komunikacija: djeca moraju naučiti kako slati e-poštu, razgovarati i sudjelovati na internetskim forumima.
Mrežno istraživanje: djeca moraju naučiti kako pronaći pouzdane informacije na internetu i procijeniti vjerodostojnost izvora.
Digitalna kreativnost: djecu treba poticati da razvijaju vještine digitalne kreativnosti kroz aktivnosti kao što su kodiranje, grafički dizajn i uređivanje videozapisa.